Sierra Leone’deki tanker patlamasında 100’e yakın can kaybı

Okuma süresi: 2 dakika

Afrika ülkesi Sierra Leone’de kaza yapan bir tankerin patlaması sonucu en az 99 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında tankerden sızan benzini toplamaya çalışan kişilerin olduğu bildirildi.

Afrika’nın batısındaki Sierra Leone’de kaza yapan bir tankerin patlaması sonucu çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Reuters’a konuşan Sağlık Bakanı Yardımcısı Amara Jambai, olayda en az 99 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’den fazla kişinin de hastanelerde tedavi gördüğünü söyledi.

Patlamada yaralanan onlarca kişinin de hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi.

Kazanın, başkent Freetown’da bir otobüsün benzin tankerine çarpması sonucu gerçekleştiği bildirildi. Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre, kaza sonrasında tankerden akan benzini toplamak için çok sayıda kişinin olay yerine toplandığı, bu sırada patlamanın meydana geldiği belirtildi.

Kentin dış mahallelerinden Wellington’daki bir benzin istasyonunda yaşandığı belirtilen kaza sonrası AFP’ye konuşan bir Kızılhaç görevlisi, “Dün gece olay yerinden ambulanslarımızla 80 ceset taşıdık” demişti.

Facebook’tan açıklama yapan Freetown Belediye Başkanı Yvonne Aki-Sawyerr de patlamanın, çevredeki insanların kazada hasar gören tankerden sızan benzini toplamaya çalıştığı sırada meydana geldiğini ve ölenler arasında bu kişilerin de olduğunu belirtti. Ancak paylaştığı metinde daha sonra değişikliğe giden Aki-Sawyerr, benzin toplayan kişilerle ilgili kısmı açıklamasından çıkardı. Belediye Başkanı ayrıca kaza sonrası yayınlanan görüntülerin “yürek parçalayıcı” olduğunu ifade etti.

Ulusal Afet Yönetimi Birimi’nin başındaki Sierra Leoneli yetkili Brima Bureh Sesay “Bu, çok ama çok korkunç bir kaza” açıklamasında bulundu.

Kaza sırasında Birleşmiş Milletler iklim zirvesi için İskoçya’da olan Sierre Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, olayda yakınlarını kaybedenlere taziyelerini sunarken “Hükümetim, etkilenen ailelere destek olmak için elinden geleni yapacak” ifadesini kullandı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.