Rusya’da aşıya ikna için şirketler devrede

Okuma süresi: 2 dakika

Tek doz aşılananların oranının yüzde 12’de kaldığı Rusya’da dev şirketler çalışanlarına yönelik geliştirdikleri kampanyalarla aşılamaları teşvik etmeye çabalıyor.

Üçüncü bir Covid-19 dalgasından dolayı ekonomik toparlanması tehlikeye giren Rusya’da sanayi devleri verdiği teşvikler ile aşılama oranlarını artırmaya çalışıyor.

Alrosa, aşılanan işçiler için araba çekilişi yaparken Evraz ve Severstal, onları nakit ve diğer ödüller için piyangoya katıyor. Mognitogorsk Iron & Steel, aşı olduktan sonra fazladan bir gün izin verirken Phosagro, çalışanlarına tüm masrafları karşılanan tatil imkanları sunuyor.

Büyük şirketlerde aşılanmış çalışanların yüzdesi Rusya’nın ulusal ortalamasının üzerine çıkarken hükümetin insanları yerel üretim aşının güvenliği konusunda ikna edememesiyle şirketler için de bir dezavantaj oluşturuyor.

Bu durum, ülke çapında yeni enfeksiyonları beş ayın en yüksek seviyesine iten yeni bir Kovid-19 salgınına katkıda bulunuyor.

Bağımsız Levada Center araştırma şirketinin direktörü Denis Volkov, “Kurumsal çabalar harika, ancak ikna etmeden, teşvik etmeden ve zorlamadan birçok insanın aşı olmaktan kaçınacağını kanıtlıyor” dedi.

Ülkenin istatistik ajansına göre, Rusya’da çalışma çağındaki insanların yaklaşık yarısı orta ve büyük işletmeler tarafından istihdam ediliyor ve büyük şirketlerin hakimiyeti istihdamda devam ediyor. Bu sebeple kurumsal baskının önemli olduğu vurgulanıyor.

Rusya’da salgın koşulları kötüleşiyor

Bununla birlikte, Rusya, son derece bulaşıcı delta varyantının yayılmasının körüklediği ve giderek daha korkunç bir Kovid-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu için yetkililer müdahale etmek zorunda kalıyor. Geçen hafta, Rusya 2 milyon işçi için zorunlu aşı olma emri verdi ve o zamandan beri diğer bazı bölgeler için de aynı önlemleri uyguladı.

Tek doz aşı oranı yüzde 12

Rusların sadece yüzde 12’si ulusal düzeyde en az bir doz aşı olurken Başkan Vladimir Putin sonbahara kadar Rusların en az yüzde 60’ının bağışıklığa sahip olacağını duyurdu. Bu ABD’nin ve Batı Avrupa’nın çoğunun zaten yaklaşmakta olduğu bir düzey.

Bloomberg Economics analisti Scott Johnson’a göre, Rus ekonomisi geçen yıl tahminlerden daha iyi performans gösterirken, virüs vakalarındaki yeni artış üçüncü çeyrekte talebi azaltabilir.

Sunduğu teşvikler sayesinde 18 bin çalışanının yaklaşık yarısını aşılamış olan gübre üreticisi Phosagro’nun CEO’su Andrey Guryev, “Pandeminin üçüncü dalgasına karşı güçlü bir savunma geliştirmek iş dünyası için önemli” dedi.

Dünyanın en büyük elmas üreticisi Alrosa, 10 binden fazla çalışanın aşılama sürecini başlattığını ve çalışanlarının yüzde 29’unun aşılarının tamamlandığını belirtti.

Levada Center, Mayıs ayında yapılan bir ankette Rusların yüzde 55’inin Kovid-19’a yakalanmaktan korkmadığını tespit etti.

Volkov, “Birçoğu, işverenlerinden veya hükümetten bunu yapmak için net bir sinyal alana kadar aşı olmayacağını söylüyor” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.