İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara sert polis müdahalesi

Okuma süresi: 2 dakika


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınlara yönelik şiddete izin verilmeyeceği açıklamasına rağmen bugün kadın hakları savunucuları aleyhinde dava ve bunu protesto edenlere sert polis müdahalesi gündemdeydi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 20 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Türkiye Cumhuriyeti’nin hayata geçirilmesine katkı verdiği ve Avrupa Konseyi kapsamında imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden çekmesi sonrasında başlayan tartışma devam ediyor.

Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı öncesinde, konu ilk gündeme geldiği dönemden itibaren İstanbul Sözleşmesi’nin geçerli kalması için kadın hak örgütlerince verilen mücadele ise dava konusuna dönüştü. Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla 12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına karşı yapılan eylem “suç” kabul edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame doğrultusunda, bu eylem nedeniyle 33 kadın hakkında açılan dava bugün Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmayla başladı.

Kadın hak savunucuları ise, hem geçen yılki eylem nedeniyle dava açılmasına hem de geri çekilme tartışması gündemden düşmüşken Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmesine tepki gösterdi.

Erdoğan ve AKP yönetiminin “Gerekirse Ankara Sözleşmesi hazırlarız” gibi ifadelerle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmesiyle Türkiye’de kadına yönelik şiddete izin verilmeyeceği iddiasına karşın polis şiddeti niteliğinde görüntüler yaşandı. Duruşma nedeniyle Ankara Adliyesi, polis barikatları ve polis ekipleriyle çevrelenmişti. Adliye önünde yapılacak basın açıklamasına izin verilmediği gerekçesiyle hem aralarında milletvekilleri de olan kadınlara hem de basın mensuplarına sert şekilde müdahalelerde bulunuldu. Polis müdahalesinde biber gazı sıkılması, darp edilme sahneleriyle birlikte sekiz kadın gözaltına alındı. Gözaltındakiler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ise, sanık konumundaki 33 kadın, duruşma öncesinde avukatlar ve kadın hak örgütlerine yönelik sert polis müdahalesi nedeniyle savunma yapmama kararı aldı. Basın mensupları ve Uluslararası Af Örgütü temsilcisi ise duruşma salonuna alınmadı. Avukatlar; avukat ve kadınları darp eden, yargılanan kadınları içeri almayan polisler hakkında Mahkeme Heyeti’nden suç duyurusunda bulunmasını istedi. Ancak Mahkeme Heyeti “Kendiniz gider suç duyurusunda bulunursunuz” diyerek talebi reddetti. Mahkeme, kadınlar ve avukatlarının savunma yapılmaması kararı üzerine davayı 26 Kasım’a erteledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda kadınlar hakkında “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” suçlamasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talepli iddianame dava konusu.

Kadınlar: “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz”

Ankara Barosu’nun temsilcileri ise davayı ve yaşananları takip etti. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel de adliyedeydi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.