Haiti’de 7,2 büyüklüğünde deprem

Okuma süresi: 2 dakika

Haiti’de meydana gelen 7,2 büyüklüğünde bir depremde ölü sayısı 300’ü geçti. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGA) depremin merkez üssünün başkent Port-au-Prince’in 125 kilometre batısında olduğunu bildirdi.

Birkaç güne kadar bir tropik fırtınanın vurması beklenen Karayip ülkesinde Başbakan Ariel Henry depremzedelere yardım için tüm kaynakları seferber ettiğini açıkladı.

Deprem geniş alanda yıkıma yol açtı. Haiti’nin sivil savunma direktörü Jerry Chandler, bölgeye arama-kurtarma ekipleri gönderildiğini bildirdi.

Başbakan Henry tüm ülkede bir ay olağanüstü hal ilan ederken düzenlediği basın toplantısında, hasarın kesin boyutlarının tespit edilmesinin ardından uluslararası yardım çağrısı yapacağını söyledi.

Başkent Port-au-Prince’te de hissedilen deprem sırasında yayınlanan videolarda çok sayıda kişinin korku içinde sokaklara kaçıştığı görülüyor.

Haiti en son büyük depremi 2010 yılında yaşamış ve 7 büyüklüğündeki deprem 300 bine yakın kişinin ölümüne yol açmıştı. Ayrıca deprem sonrasında yardıma giden Birleşmiş Milletler askerleri ülkeye kolera bakterisi taşımış ve dünyanın bu en yoksul ülkesi, depremin ardından büyük bir kolera salgınıyla tanışmıştı. Kolera salgını da büyük depremden sonra 800 bin kişiyi etkilemiş ve 9 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Ülke ayrıca 2018’de de 5,9 büyüklüğünde bir deprem yaşadı ve yine çok sayıda bu depremde öldü.

Grace tropik fırtınasının güzergahı üzerinde bulunan Haiti’nin son depremin ardından yeni bir felaketle daha karşılaşacağı kaygıları artıyor.

Haiti ayrıca bir ayı aşkın bir süre önce Cumhurbaşkanı Jovenel Moïse’ın konutunda suikast sonucu öldürülmesinin ardından siyasi kaostan kurtulmaya çalışıyordu. İnsani yardım örgütleri, yaşanan bu kriz ve felaketlerin, dünyanın en bu yoksul ülkesini daha büyük tahribatın içine sürüklemesinden kaygı duyuyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.