BM iklim raporunun sert uyarılar vermesi muhtemel

Okuma süresi: 2 dakika

Birleşmiş Milletler’in (BM), Pazartesi günü yayımlayacağı İklim Raporu’nda gezegenin gidişatına yönelik sert uyarılarda bulunması bekleniyor

İklim bilimi konusundaki son güncellemesinden sekiz yıl sonra, Birleşmiş Milletler Pazartesi günü, gezegenin ne kadar hızlı ısındığına ve etkilerin ne kadar zarar görebileceğine dair daha keskin uyarılar verecek bir rapor yayımlamaya hazırlanıyor.

BM tarafından 2013’teki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde (IPCC) yayımlanan son rapordan bu yana hem sera gazı emisyonları hem de ortalama küresel sıcaklık tırmanmaya devam etti. Yeni rapor, ortalama küresel sıcaklık 1,5 santigrat derecenin üzerine çıkmadan önce atmosfere daha ne kadar emisyonun pompalanabileceğini tahmin etme noktasında olduğu için fazlasıyla önemli.

Bilim insanları, dünya çapında felaket etkilerini tetikleyebilecek 1.5 santigrat derecenin üzerindeki küresel ısınmayı önlemek için dünyanın küresel emisyonları 2030 yılına kadar yarıya, 2050 yılına kadar ise net olarak sıfıra indirmesi gerektiğini söylüyorlar. Ancak iklim değişikliği şimdiden dünya çapında ölümcül bir halde ve kötü hava koşullarını körüklüyor. Neredeyse dünyadaki tüm buzullar daha hızlı eriyor. Kasırgaların hızı ve yıkıcılığı geçmişteki örneklerine göre daha fazla. ABD ve Sibirya’da orman yangınları sürerken, yağmurlar Orta Çin ve Avrupa’nın bir çok bölgesinde sel baskınlarına neden oluyor.

Daha önceki IPCC değerlendirmelerine katkıda bulunan East Anglia Üniversitesi’nden iklim bilimcisi Corinne Le Quéré, konuyla ilgili olarak yaptığı yorumda “Açıkçası, gezegenin ısısındaki artış geçmişte yaşadıklarımızdan daha güçlü olacak” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.