Biden 2030 yılına kadar arabaların yarısının temiz enerjiyle çalışmasını istiyor

Okuma süresi: 2 dakika

ABD Başkanı Joe Biden, 2030 yılına kadar satılan arabaların yarısının temiz enerjiyle çalışmasıyla ilgili planını açıklarken bu dönüşümün gerçekleşmesi için ABD’nin 4,5 milyon elektrikli şarj istasyonuna ihtiyacı var. Ülkede şu an bulunan elektrikli şarj istasyonu sayısı ise 41 bin civarında

ABD Başkanı Joe Biden, 2030 yılına kadar ülkede satılan tüm otomobillerin yarısının temiz enerjiyle çalışmasını planladıklarını ama bunun şarj istasyonları ve diğer altyapı projelerine hükümetin daha fazla yatırım yapmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Beyaz Saray’dan üstü düzey bir yetkilinin aktardıklarına göre, Biden Salı günü Detroit otomobil üreticileri ve Otomobil İşçileri Sendikası ile bir araya gelerek 2030 yılına kadar satılan arabaların yarısının elektrikli, hibrit ya da yakıt hücresi teknolojisine sahip olmasıyla ilgili kararnameyle ilgili görüşecek.

Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklamada ise “Alınan bu yeni aksiyonlar, otomotiv sektöründe inovasyonu ve imalatı hızlandırarak temiz araba ve kamyonetler üretmede Amerika’nın lider rolünü güçlendirecek” dendi.

Federal kurumlar metan gazı ve karbon salınımıyla ilgili düzenlemeler için çalışıyor

Açıklamaya göre, Biden yönetimi sera gazı salınımı azaltma standartları ve yakıt ekonomisi gereklilikleriyle ilgili bir plan üzerinde de çalışıyor. Biden’ın iklim planının merkezinde yer alan kararname aynı zamanda bu yönetimin küresel ısınmayı engellemek için düzenlemede bulunduğu ilk büyük hamle olarak öne çıkıyor.

Trump yönetiminin düzenlemeleri gevşetmesinden sonra federal kurumlar petrol kuyularından kaynaklanan metan gazı salınımı ve enerji santrallerinin karbon salınımıyla ilgili ek kurallar üzerinde çalışıyor.

Otomobil üreticileri ise yeni araç üretim hedeflerine ulaşabilmek için hükümetin desteğine güvendiklerini belirtirken bazı çevreci kuruluşlar Biden tarafından açıklanan önlemlerin yeteri kadar sert olmadığını kanaatinde. Çevre Koruma Ajansı’nın verilerine göre, ulaşım sektörü ABD’nin sera gazı salınımında en büyük paya sahip.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.