Avusturya’da sokağa çıkma yasağı geri dönüyor

Okuma süresi: 2 dakika

Günlük ve 100 bin kişideki COVID-19 vaka sayısını gösteren insidans değerinin ürkütücü boyutlara ulaştığı Avusturya’da, sokağa çıkma yasağı uygulamasına geri dönülüyor.

Yasağın ülke çapında geçerli olacağını duyuran Başbakan Alexander Schallenberg, “Son birkaç hafta içinde aşılanmamış kişilerin aşılanması gerektiğini vurguladım. Yaptığımız tüm kampanyalara rağmen insanlara aşı yaptırmak mümkün olmadı. Şimdi kapanmaktan başka alternatifimiz kalmadı” şeklinde konuştu.

Schallenberg, sokağa çıkma yasağınının önümüzdeki Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece saat 00.00’da başlayacağını ve ilk etapta 10 gün süreceğini açıkladı. Amaçlarının insanları aşı olmaya teşvik etmek ve sosyal hayattaki teması en aza indirmek olduğunu söyleyen Avusturya Başbakanı, bu sürenin sonunda yeni bir değerlendirme yapılacağını ve vaka sayılarında hissedilir bir azalma olmaması durumunda, sürenin 10 gün olmak üzere 12 Aralık’a kadar uzatılacağını, aşısızlarınsa daha uzun bir süre sokağa çıkamayacağını da belirtti.

Avrupa ülkeleri arasında en düşük aşılanma oranlarından birine sahip olan Avusturya’da nüfusun yaklaşık yüzde 65’i tam aşılı. Yeni uygulamaya göre 8,9 milyon nüfusa sahip ülkede doktorların, günlük yaşam için gerekli gıda ürünleri satan mağazaların ve eczanelerin dışında tüm dükkanların, sinemaların, tiyatroların, müzelerin kapalı olacağı açıklandı. Okullarınsa öğrencilerin maske takması koşuluyla açık kalması hedefleniyor.

Başbakan Alexander Schallenberg, 1 Şubat 2022’den itibaren tüm nüfusun aşı yaptırması talimatını da verdi. Schallenberg, söz konusu tarihin uygulama için gerekli anayasal hazırlık nedeniyle tespit edildiğini ifade etti. Avusturya, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında aşı zorunluluğu getiren ilk ülke olacak.

Almanya’daysa Federal Meclis’ten sonra Federal Konsey bugün biraraya gelerek 25 Kasım’dan itibaren geçerli olacak “Salgınla mücadele yasası” adlı önlemler paketini onayladı. İktidarı devralmaya hazırlanan SPD, Yeşiller ve FDP’nin ortaklaşa hazırladığı öneriler paketine göre tam anlamıyla bir kapanma öngörülmüyor. Bunun yerine iş yerlerinde ve tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında ‘3G’ kuralı (aşılanmış, test yaptırmış, hastalığı atlatmış kişilere izin verilmesi) uygulanacak. Hastane, yaşlı ve huzurevlerinde kalanların salgında özellikle korunması gerektiğinden buralarda çalışanlardan ve ziyaretçilerden aşı olup olmadığına bakılmadan günlük negatif PCR testi sonucu istenecek. Almanya, tedbirler sonrasındaki 7 günde ortaya çıkan rakamlara göre yeni önlemler uygulamalar konusunda karar verecek.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.