Avrupa salgında yeni dalganın pençesinde

Okuma süresi: 3 dakika

Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde dördüncü Corona virüsü salgını dalgası, vaka sayılarının rekor düzeyde artmasına neden oluyor.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi ve Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre, son bir hafta içinde 100 bin kişide görülen vaka sayısı (insidans) sıralamasında 3 bin 300’le Slovenya, vakaların en yüksek olduğu ülke olarak kayıtlara geçti.

Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda’dan da rekor vaka sayıları gelirken, insidans oranının 1072’e ulaştığı Avusturya’da 20 gün süreyle herkesi kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Bu kapanma kararıyla market, eczane gibi zorunlu ihtiyaçların giderildiği alışveriş yerlerinin dışında her yer kapanırken okullarda da uzaktan eğitime geçildi.

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, 1 Şubat 2022’den itibaren tüm nüfusun aşı yaptırmasının şart olacağını da duyurmuştu. Öte yandan Almanya’daki en üst düzey sağlık kurumu Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler’den, dördüncü dalganın doruk noktasına ulaşılmadan yeni dalga uyarısı geldi.

Wieler, yeterli aşılanma sayısına ulaşılamadığı ve temaslar azaltılmadığı takdirde kış ayları bitmeden beşinci dalganın kaçınılmaz olacağı uyarısını yaptı. “Aşı pandemiden çıkış yolu” diyen Wieler, vakaların arttığı eyaletlerde insanlar arasındaki temasın kısıtlanması için kapanmaya geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Son 24 saatte 30 bin 643 yeni vakanın tespit edildiği Almanya, rekor enfeksiyon oranları ve hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranındaki artış sonucu dördüncü vaka dalgasıyla mücadele ediyor. Yedi günlük insidans verisiyse 372,7’den 386,5’a yükseldi.

“3G Kuralı” uygulaması artıyor

Corona virüsüne karşı alınan yeni önlemler, Almanya’da gelecek Çarşamba yürürlüğe girecek. İş yerlerinde Almanya’da “3G” olarak tanımlanan kural aranacak, yani sadece aşı olanların, hastalığı atlatanların veya test sonucu negatif olanların iş yerlerine giderek çalışmasına izin verilecek. Aşı olmamakta ısrar edenlerse işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılabilecek. Otobüs ve trenlerde de “3G” kuralı geçerli olacak ve aşısız olanlar bu taşıtları kullanamayacak. Yaşlı yurtları, hastaneler, bakımevleri ve anaokullarında çalışanların, iş yerlerine gelmeden önce test yaptırmaları zorunlu olacak.

Sağlık uzmanları, söz konusu önlemlerin yeterli olmayacağını ve Almanya’nın en geç Aralık ayında daha da sert tedbirler alması gerekeceğini savunuyor. Vaka sayılarının çok yüksek olduğu Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde daha da sert kurallar şimdiden uygulamaya alındı. Saksonya’da tüm kültür ve eğlence tesisleri, barlar, kulüpler ve diskotekler kapatılırken Bavyera da kulüpler, eğlence mekanları ve barların üç hafta boyunca kapalı kalması kararı aldı. Aşısız kişiler için temas kısıtlamaları getirilirken, iki haneden aşı olmuş en fazla beş kişinin bir araya gelebileceği, kültürel ve spor etkinliklerinde katılımın yüzde 25’le sınırlanacağı açıklandı. Eyalet, normal şartlarda bugün açılması planlanan dünyaca ünlü Nürnberg ve Münih Noel pazarlarını da son anda iptal etti.

Bu arada geride kalan hafta sonunda Hollanda, Belçika ve Avusturya’da geri dönen COVID-19 önlemlerini protesto eden göstericilerin sayısının onbinleri bulması ve protestolara şiddet karışması, Almanya’da da benzer gösteriler olabileceği endişesine neden oldu. Almanya’daki Corona virüsü aşısı karşıtlarının, 4 Aralık’ta Berlin’de büyük bir protesto eylemi planladıkları belirtiliyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.