ABD’den Suriye’de Türkiye sınırı yakınında operasyon

Okuma süresi: 2 dakika

ABD Özel Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeybatısında Türkiye sınırına yakın bir bölgede terör gruplarına karşı bir operasyon düzenledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada operasyonun başarılı geçtiği ve herhangi bir kayıp olmadığı belirtildi. Ancak Pentagon, operasyona ilişkin ayrıntılı bilgi paylaşmadı.

Suriye Sivil Savunma grubu, yaptığı açıklamada, operasyonda 6’sı çocuk 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye’nin kuzeybatısında Atmeh kasabasındaki grupların Suriye hükümet güçleriyle girdikleri çatışmalarda sivil kayıplar olduğu haber veriliyordu. Bölgeye ABD askerlerinin düzenlediği operasyonda, El Kaide bağlantılı cihatçı grupların hedef alındığı belirtiliyor.

Pentagon Basın Sözcüsü John Kirby, konuya ilişkin açıklamasında “ABD Merkez Komutanlığı idaresindeki özel kuvvetler bu akşam Suriye’nin kuzeybatısında terör karşıtı bir operasyon düzenledi. Görev başarıyla tamamlandı. ABD kuvvetlerinden herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadı. Daha fazla bilgi geldikçe sizinle paylaşacağız” dedi.

Bölgede yaşayanlar, operasyonun gece yarısı yapıldığını ve Türkiye sınırına yakın bir alanda gerçekleştiğini söyledi. Bölgede yaşadıkları yerleri terk eden ve kamplarda yaşayan Suriyeliler’in yoğun olarak bulunduğu belirtiliyor.

ABD kuvvetlerinin çatışmaya girdiği gruptan can kaybı olup olmadığı bilinmezken bölge halkı, uzun süre ağır silahlarla çatışmalar olduğu bilgisini verdi.

Görgü tanıklarından biri, çatışmada çok sayıda kişinin öldüğünü, çatışmanın hedefindeki çok katlı binalardan birinden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 12 kişinin cansız bedenlerinin çıkarıldığını gördüğünü söyledi.

Bölgede yaşayanlar ayrıca Atmeh kasabası yakınlarına çok sayıda helikopter indiğini ve operasyonun başlamasıyla birlikte cihatçıların kaldıkları yer olarak bilinen bir evin yakınlarında büyük bir patlama olduğunu söyledi.

Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsü’nden uzman Charles Lister, bölge halkından aldığı bilgilere göre çatışmaların iki saatten fazla sürdüğünü ve operasyonun büyük ve kapsamlı olduğunu belirtti. Lister’a göre bu, IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürülmesinden bu yana düzenlenen en büyük operasyon olabilir. Bağdadi, 2019 yılında Suriye’nin kuzeybatısında düzenlenen bir operasyonla öldürülmüştü.

Bölge halkı, helikopterlerin havalanmasıyla birlikte operasyonun sona erdiğini, ancak halen bölge üzerinde insansız hava araçlarının uçtuğunun görüldüğünü belirtiyor.

Bölgedeki ABD askerleri, zaman zaman IŞİD’in kalıntıları olarak görülen cihatçı gruplara yönelik nokta operasyonlar düzenlemeye devam ediyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.