ABD ve Fransa arasında denizaltı gerginliği büyüyor

Okuma süresi: < 1 dakika

Avustralya’nın, Fransa’yla yaptığı denizaltı anlaşmasını iptal edip ABD’yle anlaşmasına tepkiler sürerken Avustralya Başbakanı’ndan yeni bir açıklama geldi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede anlaşmayı iptal etmelerinin mümkün olabileceğini dile getirdiğini söyledi.

Avustralya, dün yaptığı açıklamayla, Fransa’yla arasındaki 40 milyar dolarlık denizaltı satın alma anlaşmasını iptal ettiğini, bunun yerine ABD ve İngiltere ortaklığında üretilen nükleer denizaltılardan alacağını açıklamıştı. Karara tepki gösteren Fransa, bunu ‘müttefikleri tarafından sırtından bıçaklanmak’ olarak değerlendirdi.

Fransa’nın bu tepkisine karşı açıklama yapan Avustralya Başbakanı Morrison, “Paris’te kendisiyle (Macron) uzun bir akşam yemeği yediğimizde bunu net olarak ifade ettim. Karşı karşıya olduğumuz yeni stratejik ortamda konvansiyonel denizaltıların kapasiteleri konusundaki kaygılarımızı uzun uzun konuştuk” dedi.

Morrison, aynı yemekte Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Avustralya’nın ulusal çıkarları doğrultusunda bir karar vermek durumunda olduğunu söylediğini de belirtti.

Söz konusu durum, “Avustralya, bölgede artan Çin etkisine karşı özellikle ABD ve İngiltere’yle bağlarını güçlendirmek istiyor” yorumlarına neden oldu.

Ancak Fransa’nın tepkisi kolay dineceğe benzemiyor. Fransa, ABD’nin başkenti Washington’daki büyükelçilik konutunda bu akşam yapılacak Fransa-ABD Dostluk Galası’nı iptal etti. Fransız Büyükelçi Philippe Etienne’in konutunda yapılacak olan gala, ABD’nin bağımsızlık savaşı döneminde İngilizler’e karşı Fransa’nın desteğiyle kazandığı Chesapeake Muharebesi’nin 240’ıncı yıl dönümü nedeniyle yapılacaktı.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.