ABD doğruladı: ‘’İran’a bağlı sitelere el koyduk’’

Okuma süresi: 2 dakika

ABD Adalet Bakanlığı, dezenformasyon yaymakla suçladığı 30’dan fazla İran bağlantılı haber sitesine Salı günü el koyduğunu doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Mahkeme kararları uyarınca ABD, İran İslami Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) tarafından kullanılan 33 internet sitesine ve Hizbullah Tugayları tarafından işletilen üç internet sitesine ABD yaptırımlarını ihlal etmeleri nedeniyle el koydu” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) 22 Ekim 2020’de, IRTVU’yu Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’ne ait olduğu veya bu güç tarafından kontrol edildiği için SDN olarak bilinen Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler Listesi’ne aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, ‘’SDN’lerin, OFAC lisansı olmadan ABD’den internet sitesi ve alan adı hizmetleri dahil olmak üzere hizmet alması yasaktır. OFAC, İran hükümetinin bileşenlerinin, IRTVU ve benzeri kurumlarını da içerecek şekilde, haber kuruluşları veya medya kuruluşları kisvesi altında ABD’yi dezenformasyon kampanyaları ve kötü niyetli etki operasyonlarıyla hedef aldığını açıkladı. El konulan internet sitelerinin otuz üçü IRTVU tarafından işletiliyordu. 33 alan adı, bir ABD şirketine aittir. IRTVU, alan adlarını kullanmadan önce OFAC’tan bir lisans almamıştır’’ ifadeleri yer aldı.

Ayrıca ele geçirilen üç internet sitesinin de Hizbullah Tugayları’nca yönetildiği belirtilen açıklamada, 2 Temmuz 2009’da OFAC’ın bu grubu ‘’SDN’’, Dışişleri Bakanlığı’nın da Yabancı Terör Örgütü listesine aldığı vurgulandı. Açıklamada, ‘’Hizbullah Tugayları tarafından yönetilen üç alan adı, bir ABD şirketine aitti. Hizbullah Tugayları, alan adlarını kullanmadan önce OFAC’tan bir lisans almamıştır’’ denildi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.