ABD: “Ateşkesi sağlamak için destek olmaya hazırız”

Okuma süresi: 2 dakika

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Ortadoğu’daki son gelişmeleri ele almak için toplandı ama toplantıda herhangi bir karar alınmadı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Güvenlik Konsey’i üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, bölgede sükunetin sağlanması için çabalarını sürdürdüklerini belirterek tarafların ateşkes istemesi durumunda destek olmaya hazır olduklarını söyledi.

Greenfield, bölgedeki ortakları, İsrail yetkilileri ve Filistin Yönetimi ile yaptıkları görüşmelerde, “iyi niyetli bir şekilde ateşkesin sağlanması için destek olmaya hazırız” mesajını ilettiklerini belirtti.

Yaşanan şiddetli çatışmaların her iki toplumu da birçok temel haklarından yoksun bıraktığını belirten Greenfield,”İsraillilerin ve Filistinlilerin eşit derecede güven içinde yaşama hakkı var. Bu şiddet sona ermeli. Tüm taraflara durumu daha da kışkırtmamaya, saldırılara, gerçekleştirdikleri teröre son vermeye davet ediyoruz” dedi.

“Yüzlerce kişi öldü bu toplantı bittiğinde bu sayı daha da artacak”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield, her iki tarafa da uyarıda bulunarak, “ABD olarak tüm tarafları barışı sağlamak için yapılan çabaları engelleyecek eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz. Geçtiğimiz haftanın bedeli çok ağır oldu. Aralarında çocuklarında olduğu yüzlerce kişi roket ve hava saldırılarında ya öldü ya da yaralandı. Bu toplantının bittiği zaman bu sayılar maalesef çok daha artabilir. Görevleri çok önemli olan korunması ve saygı duyulması gereken gazetecilerle sağlık çalışanları da yaşanan bu şiddetten etkileniyor. ABD, tüm tarafları sivillerin korunmasını sağlamaya ve uluslararası insani hukuka saygı göstermeye, tüm tarafları sağlık ve diğer insani yardım kuruluşlarının yanı sıra gazeteciler ve medya kuruluşlarını da korumaya davet ediyoruz” dedi.

“Çocukların korkmadan uyandığı günleri sağlamak için hepimiz çalışmalıyız”

Greenfield, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Cumartesi günü İsrail Başbakan Netanyahu ve Filistin Lideri Abbas ile görüştüğünü belirterek, “Dışişleri Bakanı Blinken ise İsrailli, Filistinli ve bölgedeki üst düzey yetkililer ve liderlerle görüştü. Biz, Mısırlı ve Katarlı yetkililerin yanı sıra BM Özel Temsicisi ve ekibiyle yoğun bir şekilde bölgede sürdürülebilir bir sükunetin sağlanması için gereken koşulları yaratmaya tüm gücümüzle çalışıyoruz. Şu anda yaşanan bu şiddet sona ermeli. İsraillilerin ve Filistinlilerin eşit bir şekilde özgür, güvenli ve refah bir şekilde güvenli ve tanınmış sınırlar içinde, barış içinde yan yana yaşayan İsrail ve Filistin devleti vizyonuna doğru iyi niyetle çalışmalara geri dönmesi çok önemli. Oradaki bütün çocuklar şu anda korku içinde. Her sabah hem İsrailli hem de Filistinli çocukların hayatlarından korkmadan uyandıkları bir gün yaşatmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. O geleceği gerçeğe dönüştürmek için bölgedeki herkesle birlikte çalışmaya kararlıyız” dedi.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.