AB, Schengen bölgesinin genişlemesini istiyor

Okuma süresi: 2 dakika

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen bölgesinde dış sınırların yönetiminin geliştirilmesi, iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması ve serbest dolaşımı amaçlayan Schengen bölgesinin genişletilmesini içeren bir strateji hazırladı

AB Komisyonunun Avrupa yaşam tarzından sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, konuyla ilgili basın toplantısında, 2015’teki göç krizi ve geçen yıl başlayan Kovid-19 salgını nedeniyle Schengen bölgesinin zorlu sınavlar verdiğini ve yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Bu krizlerde iç sınırların kapatıldığını, yeni kontrollerin başlatıldığını, Schengen içinde serbest dolaşımın engellendiğini hatırlatan Schinas, bu nedenle Schengen bölgesinin güçlendirilmesini amaçladıklarını ifade etti.

Schinas, bu çerçevede dış sınırların korunması için AB Sınır Koruma Ajansının (Frontex) oluşturulduğunu, giriş ve çıkış sistemlerinin dijitalleştiğini belirterek, iç sınırlar konusunda ise Schengen’in ruhuna uygun olarak kontrollerin kaldırılması gerektiğini aktardı.

AB yönetimi, bazı ülkelerin göç krizi ve salgın nedeniyle başlattığı ve hala devam ettirdiği iç sınır kontrollerinin kaldırılması için AB ülkelerinin polis teşkilatları arasındaki iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor ve bunun için bir yasa hazırlanıyor.

Ayrıca DNA bilgisi, parmak izi ve araç ruhsat bilgileri gibi verilerin AB ülkeleri arasında değişimini sağlayacak bir yapı üzerinde çalışmalar sürüyor. Bunun yanı sıra AB içi uçuşlarda yolcu bilgilerinin kullanımının genişletilmesi hedefleniyor.

AB Komisyonu, göç ve iltica konusunda yeni bir anlaşma üzerinde de çalışıyor. Bununla ilgili çalışmaların bu yıl sonuna doğru netleşmesi bekleniyor. Yeni anlaşmanın da göç yönetiminde ortak bir yaklaşım ortaya koyması isteniyor.

Schengen’in genişlemesi isteniyor

AB Komisyonu, Schengen bölgesinin genişletilmesini de hedefliyor. Bunun için üye ülkelerden Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın gerekli kriterleri yerine getirdiği belirtiliyor ve Schengen’e katılmaları isteniyor.

AB’nin temellerinden olan Avrupa Ekonomik Topluluğunun 5 üyesi Fransa, Federal Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, 1985’te Lüksemburg’un Schengen kasabasında birbirleriyle sınırlarını kaldırmak için anlaşma imzalamıştı.

Şu anda 27 AB ülkesinden Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, İrlanda ve Kıbrıs Rum kesimi dışındakiler Schengen içinde yer alıyor. Ayrıca, AB üyesi olmayan İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein da Schengen içinde bulunuyor.

AB yetkilileri, Kıbrıs Rum kesiminin Schengen’e katılmasının şu an için mümkün olmadığını, böyle bir durumun “farklı sonuçları” olacağını ifade ediyor.

Haberi Paylaş >

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on print
Yazdır
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

İLGİLİ HABERLER >

DİĞER HABERLER >

Ahmet Aslım

Ahmet Aslım

Memleketimize Yazılar

Barış Önel

Barış Önel

Memleketin Halleri

Cemre Gürdal

Cemre Gürdal

Dünya ve biz

Ceren Tüccaroğlu

Ceren Tüccaroğlu

Memleket Konuları

Damla Kodan

Damla Kodan

Memleket Günlükleri

Erol Ertugan

Erol Ertugan

Dıştan Bakış

Rabia Aslan

Rabia Aslan

Feminist Bakış

Hayri Samer

Hayri Samer

Memleket'te Haftsonu Seansı

Hilmi Arıca

Hilmi Arıca

Adalı Yazılar

Hamit Sakallı

Hamit Sakallı

Tribün Kıbrıs

Mert Akkaya

Mert Akkaya

Tarihsel Bakış

Merve Yiğiter

Merve Yiğiter

Toplumsal hak ve özgürlük

Tandoğan Yalkut

Tandoğan Yalkut

Memleket'te Ekonomi

Merve Soygazi

Merve Soygazi

Sosyal Medya ve İletişim

ANKET >

Anketler çok yakında güncellenecektir.